Ukończony
Dziękujemy za zgłoszenie, poniżej przekazuję odpowiedź MZUiM: W odpowiedzi na wniosek z 22 listopada 2022 roku w sprawie parkowania w rejonie dworca PKP w Tychach informuję, że w dniu 14 grudnia 2022 odbyło się posiedzenie Komisji ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na którym rozpatrzono m.in. przedmiotową sprawę. Komisja, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele służb mundurowych Straży Miejskiej i Policji, Wydziału Komunikacji oraz naszej jednostki informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym” (Dz.U. 1997 Nr 98, poz. 602 t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 988 z późn. zmianami): „ Art.49. 1. Zabrania się zatrzymania pojazdu: 9) w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości; 2. Zabrania się postoju: 1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej; 2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;” oraz przepisami Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1393 tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 2310 z późn. zmianami): „§ 90 [Przystanki, postoje, koperty] 5. Znak P-21 ,,powierzchnia wyłączona'' oznacza powierzchnię drogi, na którą wjazd i zatrzymanie są zabronione;” Biorąc pod uwagę powyższe przepisy postój we wskazanej lokalizacji jest już zabroniony, a nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów pozostaje wyłącznie kwestią egzekucji. Wątpliwości budzi fakt, czy montaż słupków blokujących lub innych urządzeń eliminujących nieprawidłowy postój, nie spowoduje przeniesienia parkowania w miejsce obok. Żadne rozwiązanie nie przyniesie efektu, jeżeli przestrzeganie obowiązujących przepisów nie będzie egzekwowane. Niemniej jednak mając na uwadze zgłoszenie informujemy, że służby mundurowe Straży Miejskiej i Policji zobowiązały się do podejmowania regularnych interwencji, celem wykluczenia nieprawidłowego postoju. Dla zwiększenia skuteczności ich działań, każdy zaobserwowany przypadek nieprzestrzegania obowiązujących przepisów, należy zgłaszać ww. służbom mundurowym.
16 grudnia 2022, 8:25
Przed przystankiem do wysiadania są dwa miejsca postojowe dla osobówek w celu wysadzenia pasażera żeby się udał na pociąg lub inną komunikację. W pewnych godzinach to miejsce sie wydłuża aż za przystanek co uniemożliwia komunikacji obsłużenie owego przystanku. Proszę o postawienie na pasie wyłączonym z ruchu (pomiedzy miejscem postojowym osobówek) pionowych słupków ograniczając strefę postoju.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.