Zaskakujące zwężenie chodnika przez płotek.
uszkodzony chodnik
Zgłoszono 23 listopada 2020 12:39
Ukończony
Poniżej komentarz Inspektora Nadzoru przedmiotowej inwestycji:
"Informuję, że w trakcie realizacji zadania „ROZBUDOWA UL. DZWONKOWEJ W TYCHACH NA ODCINKU OD UL. CMENTARNEJ DO OSTRÓŻKI WRAZ Z UL. KROKUSÓW” przeprowadzono szereg czynności dotyczących ustalenia właściciela terenu i zabudowanego ogrodzenia istniejącego krzyża. Niestety, nie ustalono wykonawcy. Ochrona zabytków to również ochrona krajobrazu kulturowego. A więc nie tylko dbałość o obiekty duże, historyczne jak dwory, kościoły czy cerkwie. Muszą one funkcjonować w odpowiednim otoczeniu, w którym współistniały nieraz setki lat. Będą to stare drogi, aleje dworskie, stara zabudowa, etc. Ważnym elementem takiego krajobrazu jest też mała architektura przydrożna, którą tworzą najczęściej krzyże i kapliczki. Ich rola i znaczenie w przestrzeni kulturowej jest często niedoceniana. Zgodnie z Dz.U.2016.0.124 t.j. - Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie:
1. Chodnik powinien mieć szerokość dostosowaną do natężenia ruchu pieszych, z zastrzeżeniem ust. 3. Do szerokości chodnika nie wlicza się szerokości krawężnika i obrzeża.
2. Szerokość chodnika usytuowanego bezpośrednio przy jezdni, pasie postojowym lub zatoce postojowej nie powinna być mniejsza niż 2,00 m, a w przypadku przebudowy drogi, wyłącznie w miejscu występowania przeszkody, dopuszcza się zmniejszenie tej szerokości do 1,25 m.
Reasumując przy bardzo znikomym ruchu pieszym dopuszcza się takowe zawężenie."
4 grudnia 2020, 8:58
W nowobudowanym chodniku przy ul. Dzwonkowej w sąsiedztwie krzyża ( skrzyżowanie Dzwonkowej z Cmentarną) następuje nieoczekiwane zwężenie chodnika wraz z "zaporą" - fragmentem płotku. Rozwiązanie to jest bardzo zaskakujące i trudne do logicznego zrozumienia.